JÓZSA ISTVÁN - KORTÁRS MŰVÉSZET
  • Főoldal
  • Amerikai Magyar Képzőművészek
  • Tanulmányok
  • Esszék
  • Kortárs művészek
  • Kritikusok Fóruma
  • Kötetek
  • Filmek
  • KMEG - KORTÁRS MŰVÉSZET E-GALÉRIA



​Józsa István
HARMÓNIAKERESÉS


Dobribán Emil: Aktok


Aktkiállítás. Dobribán Emil festmé­nyein az átélés intenzitása jelzi, hogy az akt témaként csak ürügy számára. Mint tudjuk, a teljes meztelenség már az emberi kultúra hajnalán a legfontosabb aktusok­hoz kapcsolódott (nász, kultikus szertartá­sok) — az aktábrázolások a közösség legmagasabb rendű eszméit testesítették meg. Ennek a következménye, hogy az eu­rópai fejlődésnek még a legtestellenesebb korszakában, a középkorban sem tudták megtörni hagyományát. Az ókori Görögország fedezte fel az emberi test szépségének harmonikus eszméjét, és a középkor testi szépséget tagadó első évezrede után a gó­tika és a reneszánsz eleveníti fel újra. Az antikvitás eszményei máig hatnak.
​
Embert teremteni egyben annyit is je­lent, mint világot teremteni — ezeken a ké­peken pedig a témától való elrugaszkodás valami vad erővel fejeződik ki. Ez az energia ugyanakkor nem a gesztualizmus spontaneitása, hanem az az őserő, amely minden teremtés táptalajául szolgál. A szí­nek erőteljesek, élnek, sugároznak, tisz­ták. Amint Jakobovits Márta írta Dobribán Emilről, a „felfokozott színek zuhataga" árasztja el a képet. A felerősített kontrasz­tok színvizsgálata így válik egy rendkívül erős belső feszültség, nyugtalan tempera­mentum kifejezőjévé, a színfoltok és for­mák viszonya, annak vizsgálata meditációra... no nem csendes, hanem fe­szült meditációra való hajlamot jelez, kuta­tó kísérletezést. Figuratív és nonfiguratív határán egyensúlyoznak Dobribán Emil expresszív képei — erőszakosan keresnek harmóniát egy erőszakos világban.



​
Dobribán Emil 1958. június 12-én született Resicán. A Kolozsvári Vízuális Mű­vészetek Akadémiáján végzett, festészetsza­kon, 1991 óta itt tanít. 1991-től tagja a Romániai Képzőművészek Szövetségének. 1982-től több nemzetközi csoportos kiállításon vett részt. Munkái megtalálhatók Románia, Magyar­ország, Németország, Belgium, Olaszor­szág, Franciaország köz- és magángyűjteményeiben. 1989-ben ő nyerte a Romániai Képzőművészek Szövetségének évi festészeti ösztöndíját, 1993-ban pedig a bákói Szépművészeti Múzeum díját.




​
​
Powered by Create your own unique website with customizable templates.