Józsa István
ANDREJ TARKOVSZKIJ
Hagyományos téma mint új szellemi tájegység
A film fiktív világának egyik „titka” az, hogy a legmesszemenőbben konkrét – így nem egyszerűen szemfényvesztés, hanem a tarkovszkiji újrateremtés természetéből adódik, hogy hiteles és valószerű. Tarkovszkij köznapi élmények realisztikus struktúráját építi fel – egyszerre nyújt látleletet koráról és épít utópikus, ideális világot.
Az Andrej Rubljov konkrét témája először is azoknak a jelenségeknek a sora – kolostori élet, vándorlás, a tatárjárás borzalmai, harangöntés stb. –, melyeket az alkotó jelzett interakciójában mint szükségszerűen „adódókat” felismer, illetve melyeket ő mint ábrázolandókat kiválaszt. Számunkra fontosabb most az interakciónak ez az utóbbi szakasza. Ez a választás ugyanis eleve világnézetileg determinált, és mint ilyen már önmagában társadalmi állásfoglalást jelez. Méghozzá a hivatalos „pártossággal”, „elkötelezettséggel” szembenállót. Tartalmát tekintve, persze, az ezekhez közel állókkal legalábbis analóg, de a történelmi körülmények változása folytán ugyanazon a történelmi témakörön belül ugyanaz a történelmi téma – már homlokegyenest más mondandóhoz szolgál alapul.
A film művészi tartalmán belül a történelmi téma még viszonylag objektív tényező, „tárgyszerűen adott”, amely később, az alkotóval való interakcióban szubjektivizálódik, az ennek alapján kiépített eszmerendszer: látlelet és utópikus, ideális világ viszont már egyértelműen szubjektív, és kizárólag Tarkovszkij, az alkotó egyéniségének függvénye. Tarkovszkij filmje az „új hullám” többi alkotásai között is kivételesnek minősül, mert ennek a filmnek az önmagában vett témája úgy válik különös jelentőségűvé, hogy ugyanazt a témakört és témát új és – legalábbis Közép-Kelet-Európában – ismeretlen, sőt tiltott szemszögből feldolgozva, mintegy érintetlen szellemi tájegységként mutatja be. Így aztán egészen új társadalmi tudat jut kifejezésre. Sőt, tekintve annak a befogadóra tett hatását, a szigorúan őrzött társadalmi állapotok változásának, pontosabban nem kívánt, rettegett irányba való változásának-változtatásának veszélyét is magában rejti.