Buzogán Amanda-Beatrix, Rusu Antónia, Bacsó Renáta,
Balogh Boglárka, Radnai Dániel Szabolcs (Pécsi Egyetem), Józsa István
PETŐFI SZIBÉRIÁBAN?
Patrubány Miklós, a Magyarok Világszövetségének elnöke
a Babeș-Bolyai Tudományegyetem diákjaival beszélget
Válaszaimat az MVSZ Petőfi Bizottságának elnökével, Fuksz Sándorral konzultálva fogalmaztam meg.
Válaszom tehát nem saját álláspontomat tükrözi, hanem a Magyarok Világszövetségéét. --mondja Patrubány Miklós |
Buzogán Amanda-Beatrix
-- Miért került be a gyanúsan agyonhallgatott ügyek közé a Petőfi-kutatás?
-- Mert a magyar állam nem engedi szertefoszlani azt a legendát, hogy Petőfi Sándor a segesvári csatatéren halt volna hősi halált. Tulajdonképpen a magyar állam már több mint egy évszázada értesült arról, hogy Petőfi Sándort Szibériába hurcolták. Két Szibériából szabadult lengyel hadifogoly, akik ott személyesen találkoztak Petőfi Sándorral, az 1870-es években eljöttek Budapestre és a magyar irodalmi és politikai élet legfontosabb szereplőinek beszámoltak Petőfivel való találkozásukról. Ám ekkor Petőfi már halott volt (+1856). A magyar állam és irodalom nagyjai pedig úgy döntöttek, hogy amennyiben már amúgy sem segíthetnek Petőfin, akkor inkább lebegjen ez a hamis legenda. Ebbe a hazugságba minden magyar politikusi és irodalomtörténészi nemzedék azóta belelovalta magát, és ma sem tudnak tőle szabadulni…
-- Melyek a legfontosabb bizonyítékok arra, hogy Petőfi Sándort találták meg a szibériai Barguzinban?
-- A sírfeltárás 1989-ben egyértelműen bizonyította az antropológiai azonosságot.
-- Miért ellenzi annyira az MTA az elméletet, hogy Petőfi elkerült Szibériába, és nem halt meg a segesvári csatában?
-- Amint azt az első kérdésre adott válaszomban kifejtettem, azért, mert az 1848-49-es szabadságharc óta ezt hazudják.
-- Miért nem minősülnek bizonyítéknak a dr. Szuromi Lajos által elemzett állítólagos Szibériából származó versek?
-- Erre Önöktől, magyar irodalom szakos egyetemi hallgatóktól és tanáraiktól várjuk a választ, és reméljük, hogy Önök fogják – tisztán irodalmi, verselemzési módszerekkel – a hivatalos irodalomtudományt rákényszeríteni, hogy ismerje el: ezeket a verseket csak Petőfi írhatta!
-- A sajtó miért fogta vissza magát a Világszövetség híreit tekintve?
-- Ezt várja el tőle a politika, amit a sajtó szolgalelkűen végre is hajt.
Rusu Antónia
-- A sok ismérv ellenére, amelyek arra utalnak, hogy a barguzini temetőben talált csontok Petőfi Sándor csontjai, miért nem foglalkozott ezzel az üggyel komolyabban az MTA?
-- Nekik védeniük kell régi állításukat. Körmük szakadtáig.
-- Kik voltak a Morvai Ferenc által „Petőfi-ellenes elvtársak”-nak nevezett személyek?
-- Bizonyára azok a politikusok, akik 1989-ben Magyarországon uralkodtak. Például Pozsgay Imre államminiszter, aki elutazásuk előtt támogatta Morvaiék expedícióját, hazatértük után fogadta Morvai Ferencet, és súlyosan szemére hányta, hogy miért nem temették azonnal vissza a Barguzinban feltárt, és Petőfiéként azonosított hamvakat.
Rajtuk kívül közéjük érthete azokat az állambiztonsági elvtársakat is, akik be- vagy rá voltak építve az MTA (Magyar Tudományos Akadémia) vezérkarába.
Én így gondolom. De Morvai Ferenc él. Tőle kell erre a kérdésre pontos választ kérni.
-- Mi a magyarázat arra, hogy a Szibériában megtalált Petőfi-versek orosz nyelven íródtak (és miért kellett németül tollbamondania)?
-- Petőfi tökéletesen megtanult oroszul, csak némi akcentussal beszélt. Írt ő ott színdarabokat is. A közönség orosz volt. Tehát oroszul is kellett írnia, ha azt akarta, hogy megértsék.
Egyébként Barátosi Lénárt Lajos 1911-ben, amikor első magyarként rátalált Barguzinban Petőfi sírjára, és emlékére, akkor több mint száz magyar nyelvű Petőfi-verset hozott haza. Azóta ezeket is eltüntették.
-- Milyen lehetőségei vannak jelenleg a Magyarok Világszövetségének a Petőfi-kutatáshoz? Az MTA továbbra sem nyújt támogatást?
-- Az MTA minden ide vágó kutatást akadályoz, és még csak nem is válaszol az MVSZ megkereséseire.
Bacsó Renáta
-- Melyik elméletet tartja a legvalószínűbbnek a Petőfi Sándor halála körül keringő feltételezések közül?
-- 1856 – Szibéria. Iliszun nevű községben halt meg, és Barguzinban temették el.
-- Milyen intézkedésekkel járna hazahozatni Petőfi Sándor csontjait Magyarországra?
-- Cáfolhatatlanul be kell bizonyítani a magyar kormánynak és az MTA-nak, hogy Petőfit valóban Szibériába hurcolták. Akkor majd hazakerülnek hamvai, és hisszük, hogy megadatik neki a nemzeti kegyelet. Ezen az úton fontos állomás lehet, ha Önök és tanáraik bebizonyítják filológiai módszerekkel, verselemzéssel, hogy a Petőfinek tulajdonított orosz verseket csakis ő írhatta. Hajrá!
-- A MTA milyen ellenérvekkel szolgál azokra a bizonyítékokra, amik a Petőfi-kutatás során ütötték fel a fejüket?
-- Azt szajkózzák, hogy nem vittek hadifoglyokat 1849-ben az oroszok.
-- Mit lehet tudni az itthoni véleményről a kutatással kapcsolatban?
-- A társadalom egy része elhitte azt az ordas hazugságot, hogy Morvaiék egy női csontvázat ástak volna ki. A magyar értelmiségiek zöme várakozással van eltelve, és értetlenül áll az MTA folytatódó tagadása előtt.
-- Hogyan fogadták az emberek azt az elméletet, miszerint Petőfi annakidején nem lett a forradalom áldozata?
-- Még ma is vannak olyanok, akik azt vallják, hogy amennyiben Petőfi nem halt hősi halált Segesvárnál, akkor az számukra csalódás és nem is kérnek már Petőfi verseiből sem. Íme milyen káros lehet egy hamis legenda. Elvégre Petőfi a talán legnagyobb magyar költő volt, és minden kétséget kizáróan a legtisztább erkölcsű, aki soha sem írt egyetlen sort sem megrendelésre. Mint tették azt annyian…
Balogh Boglárka
-- Ha valóban csak Petőfi eltűnését vállalták a kutatók, akkor mégis miért keresték földi maradványait több ezer kilométerre? Találtak arra utaló konkrét jeleket, hogy hol is halhatott meg?
-- Igen. Alekszej V. Tyivanyenko a pontos helyét is megtalálta Petőfi halálának. Illetve már az 1930-as években Eliaszov professzor.
-- Mi lehet az oka, hogy az MTA elutasította a burját-szovjet tudósok jelentkezését? Lehet-e tulajdonában az MTA olyan, a Petőfi kutatással kapcsolatos fontos információknak amelyet valamilyen oknál fogva titkol?
-- Buzogán Amanda-Beátrix első kérdésére adott válaszomban erre már kitértem. Az MTA minden bizonyítéknak a birtokában van, már az 1970-es évek eleje óta.
Radnai Dániel Szabolcs, Pécsi Egyetem
-- A Petőfi-kutatás már a 19. században elkezdődött; már a század második felében sokan kutatták Petőfi halálozási körülményeinek alternatíváit. A kortárs Petőfi-kutatás mennyiben támaszkodik ezen korabeli kutatásokra?
-- Nagyon is támaszkodik.
-- Az interneten egyre-másra terjednek Petőfi - gyakorta meghatározhatatlan forrású - barguzini verseinek fordításai. A Petőfi-kutatás képviselői gondolkodtak már azon, hogy bölcsész, irodalmár Petőfi-specialistákat vonjanak be a kutatásba ezen alkotások poétikai, stilisztikai elemzésére? A digitális bölcsészet mai technikáival nagyságrendi pontossággal lehet következtetni különböző szövegek szerzőire azok szókészletéből.
-- Igen, most is azt tesszük, amikor az Önök kérdéseire válaszolunk. Próbáljuk Önöket és tanáraikat irodalomtudósként bevonni munkánkba. Egyébként vannak bizottságunknak irodalomtudománnyal foglalkozó tagjai is, mint például az erdélyi Sántha Attila.
-- A mai világban, ha valakiről információt akarunk szerezni, elérhetjük az interneten. Hogy lehet az, hogy Tyivanyenko - immár magyarul is megjelent - könyvének vagy eredeti orosz változatának se a pécsi, a szegedi, a kolozsvári egyetemi könyvtárban, sem a budapesti országos idegennyelvű könyvtár katalógusában nincs nyoma. Emellett Tyivanyenko professzorról - a számtalan, Petőfi-kutatással kapcsolatos kalózoldal cikkein kívül - az internet semmit sem talál (még a "russian professor" jelző mellékelésével sem)?
-- Tyivanyenko professzor több mint nyolcvan könyvet írt. Már nem fiatal. Hogy miért hallgatják el?
Lehet, hogy azért mert vallja Petőfi Szibériába történt elhurcoltatását?
Egyébként A szibériai titkos fogoly c. könyve oroszul csak pár példányban jelent meg. Azután Magyarországra küldte lektorálásra, hiszen rengeteg olyan magyarországi vonatkozású adat van benne, amelyeket szibériai kutatók aligha ismerhetnek pontosan. Könyvének magyar nyelvű fordítása során ez a lektorálás is megtörtént.
-- Változott azzal valami, hogy Petőfit újratemették? Ugyanis azt értem, hogy Nagy Imre újratemetése 1988-ban - noha sokan tudták hol és mikor halt meg - szimbolikus értékű volt. Petőfinek változtat érdemben a történelmi szerepén, irodalmi értékelésén az a tény, hogy újratemették? (Hiszen a konkrét valóság, halálának valódi krónikája internetes szenzációhajhász cikkekből úgysem ismerhető meg.)
-- Morvai csak néhány, ismeretlen eredetű csontot „temetett” el.